Big Data

Big Data

Big Data her gün her saniye çarpıcı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, ev aletleri ve ekipmanlar dahil olmak üzere sistemler ve cihazlar mevcut büyük veri kümelerini oluşturuyor ve kümelenmeyi an be an besliyor. Çağın gerisinde kalmamanızı sağlıyor ve verilerinizi nasıl efektif şekilde kullanabileceğiniz konusunda tecrübelerimizi ve yetkinliklerimizi hizmetinize sunuyoruz.

Big Data'nın 3 V'si ::

1

Volume:

Terabayt, kayıtlar, işlemler, tablolar ve dosyalar.

2

Velocity:

Toplu, yakın zaman, gerçek zamanlı ve akışlar.

3

Variety:

Yapılandırılmış, yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış.

Hadoop

Apache Hadoop depolama ve büyük verilerin işlenmesi için kullanılan açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Hadoop, büyük veri iş yüklerini çalıştırmak için Cloudera, Hortonworks, MAPR ve Pivotal gibi şirketler tarafından paket haline getirilmiş ve entegrasyonu sağlanmıştır.

01

Büyük Verinin Karşılaşabileceği Engeller

Büyük veri projeleri uygulamaları esnasında şirketler genellikle engeller ile karşılaşırlar. Bunlar bütçe kısıtlamaları, BT uzmanlığının eksikliği ve platform kilitleme riskini içerebilir.

02

Bütçe Kısıtlamaları

Deloitte tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bütçe kısıtlamaları ve maliyet, birçok şirketin büyük verileri dağıtmaktan kaçınmasının en önemli nedenleridir. Büyük miktarda veriyi işlemek için yeni BT altyapısına yatırım yapmayı haklı çıkarmak zor olabilir, özellikle de işletme henüz aciliyeti bir iş olarak görmüyorsa.

03

IT Uzmanlığı

Büyük veri iş yüklerinin işlenmesi, tipik kurumsal uygulama iş yüklerinin işlenmesinden farklıdır. Büyük veri iş yükleri sırasal değil paralel olarak işlenir. Genellikle iş açısından kritik iş yüklerine öncelik verir ve yeterli kapasite olduğunda daha düşük öncelikli işleri gruplar halinde planlar. Büyük veri analitiği ile, birçok use cases canlı analiz ve reaksiyon için gerçek zamanlı olarak çalıştırılmalıdır. Bu, veri merkezi ilkelerini değiştirmeye ve bu yeni iş yüklerini oluşturmak, yönetmek ve izlemek için yeni araçlar öğrenmeye zorlar.

04

Platform Kilitleme

Şirketler, uygulamalarını ve verilerini çalıştırmak için doğru altyapı türünü seçmelidir. Donanım tedarik etmek zaman alır. Buluta girmek harika olabilir, ancak platform kilitleme riskini taşır, güvenlik endişeleri ile birlikte gelir ve geniş ölçekte muazzam maliyetlere neden olur. Şirketler ayrıca Cloudera, Hortonworks, MAPR ve Pivotal gibi tüm rakip mimarileri sunan hangi Hadoop dağıtım şeklini seçeceklerine karar vermelidir. Başlarda yapılan birçok karar, bir şirketin daha sonra başa zorlaştırıyor, bu yüzden birçok şirket büyük veri alanına girerken gecikebiliyor.

Nkr İle, Big Data;

1

Basit

Büyük veri altyapınızın operasyonlarını ve bakımını basitleştirin.

2

Çevik

Altyapınızı talebe göre hazırlayın böylece iş süreçlerinin her anına hazır olun.

3

Uygun Maliyetli

Küme konsolidasyonu ile CapEx maliyetini azaltın. Otomasyon ve basit iş akışları ile ise Opex'i azaltın.

4

Esnek

Büyük büyük veri teknolojileri ile geç kalmadan ve sık sık deneyin, süreçlerde esnekliğe uygun hale gelin.

Yukarı